3 sierpień 2023

zdjęcie: Nie będzie ścieżki rowerowej na ul. Ociosowej. Burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki, podjął taką decyzję, wsłuchując się w postulaty mieszkańców / fot. nadesłane
Z dużym oporem mieszkańców spotkało się przedsięwzięcie gminne, zakładające uregulowanie ruchu pieszo-rowerowego na chodniku wokół ulicy Ociosowej.

Głos mieszkańców jest dla mnie najważniejszy, dlatego odstępujemy od tego zamierzenia – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Projekt powstania ścieżki rowerowej na części szerokiego chodnika wokół ulicy Ociosowej był podawany do publicznej wiadomości podczas spotkań Zespołu ds. Rozplanowania Ścieżek Rowerowych Gminy Polkowice,  konsultacje rowerowych. Problem pojawił się, gdy wykonawca wszedł na plac budowy. Przedstawiciele władz gminy wraz z merytorycznymi pracownikami, odpowiedzialnymi za inwestycję, spotykali się kilka razy. Ostatecznie burmistrz Polkowic podjął decyzję o odstąpieniu od budowy ścieżki rowerowej.

Wsłuchując się w głos mieszkańców i mając na uwadze ich bezpieczeństwo, podjęliśmy decyzję o tym, iż w tym miejscu nie powstanie asfaltowa droga rowerowa – zapewnia burmistrz Łukasz Puźniecki.

Jednocześnie, korzystając z okazji, że mamy przygotowany przez wykonawcę pas, odtworzymy tam chodnik kostką lepszej jakości i wykonamy założone elementy, które wpłyną na poprawę retencji – dodaje.

Proponowany do wykonania zakres robót na ul Ociosowej obejmie rezygnację ze ścieżek rowerowych wokół bloków mieszkalnych. Zamiast tego, na odcinkach, na których dokonano demontażu starej kostki nawierzchnia będzie odtworzona poprzez ułożenie na całej szerokości chodnika z kostki bezfazowej  (minimalne spoiny pomiędzy kostkami). W efekcie na tych chodnikach nie będzie dwóch różnych nawierzchni sugerujących inne przeznaczenie chodnika. Na chodnikach z takiej kostki dużo łatwiej poruszać się osobom na wózkach inwalidzkich czy rodzicom z wózkami dziecięcymi.

Na odcinkach,  na których nie doszło do demontażu starej kostki żadne roboty nawierzchniowe nie będą wykonywane bez przedstawienia sposobu skomunikowania z innymi ciągami komunikacyjnymi w ich sąsiedztwie. Utrzymane zostaną rozwiązania polegających na zagospodarowaniu wód opadowych w gruncie chłonnym na terenach zielonych. Na początku przyszłego tygodnia zostanie przedstawiony mieszkańcom zakres prac remontowych opisany powyżej – informuje Tomasz Duszyński, kierownik referatu inwestycji.

Prace zostaną wznowione dopiero po przeprowadzenia ponownego postępowania w stosownych organach  administracji budowlanej, czego wymaga zmiana tej decyzji. Na czas jego przeprowadzenia teren robót będzie utrzymywany w stanie bezpiecznym dla mieszkańców – zapewnia.