4 marzec 2024

Prawie 46 mln zł na piłkę nożną, koszykówkę kobiet i halową piłkę nożną

Prawie 46 mln zł na piłkę nożną, koszykówkę kobiet i halową piłkę nożną – głównych beneficjentów środków na sport w latach 2020-2024. Na kolejnych miejscach z kwotami po ponad 800 tys. zł - kickboxing, podnoszenie ciężarów oraz kolarstwo. Tak zadecydowali radni.
Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje poddające w wątpliwość sposób, w jaki gmina Polkowice wspierała poszczególne dyscypliny sportu. W toku kampanii wyborczej ze strony niektórych radnych padały zarzuty o rzekome faworyzowanie niektórych klubów. Do tych spekulacji odniósł się burmistrz Polkowic.

Łukasz Puźniecki podkreślił, że działań związanych ze wsparciem polkowickiego sportu w latach 2020-2024 było bardzo dużo.

Przekładało się to na równie dużą kwotę, jaką polkowicki samorząd przekazał na sport w ostatnich pięciu latach.

W sumie dało to kwotę ponad 50 mln złotych. Najwięcej środków przekazano na piłkę nożną oraz na koszykówkę żeńską. W obydwu przypadkach dotyczyło to zarówno sportu dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Daje to w sumie kwotę ponad 44,1 mln złotych. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. halowa piłka nożna, kickboxing, podnoszenie ciężarów, kolarstwo oraz piłka ręczna – wylicza włodarz Polkowic. Burmistrz Puźniecki przypomniał także, kto decyduje o wysokości środków przekazywanych poszczególnym klubom.

To radni odpowiedzialni są za ustalanie wysokości wydatków budżetowych na poszczególne dyscypliny. Zadaniem burmistrza jest wykonywanie zatwierdzonego przez nich budżetu. Dlatego dziwię się, że osoby, które kandydują na fotel burmistrza, jak radny Mariusz Zybaczyński czy też radni pracujący w klubach które otrzymują dotacje z urzędu gminy, jak radny Tomasz Szulc czy radny Czesław Dziatkiewicz, wyrażają swoje zdziwienie co do wysokości tych kwot. A przecież –  jeszcze raz podkreślam – te kwoty ustala rada miejska, a przez ostatnie pięć lat burmistrz Polkowic wykonywał jedynie te decyzje. Nie mogłem więc w jakikolwiek sposób faworyzować poszczególnych klubów sportowych, co jest zarzutem pojawiającym się ostatnio w toku kampanii wyborczej, a zupełnie pozbawionym podstaw – wyjaśnia burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Warto dodać, że środki przekazywane na poszczególne dyscypliny, trafiały do właściwych podmiotów w wyniku konkursów, a następnie były wydatkowane były w transparentny sposób. Burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki przyznał, że ten proces może być trudny dla klubów, ale zapewnia bardzo przejrzystą procedurę i daje gwarancję, że przekazywane środki publiczne wydatkowane są w sposób należyty.

Wspieranie sportu przez gminę Polkowice daje znakomite wyniki, z czego zadowoleni są nie tylko zawodnicy, ale także polkowiccy kibice. Koszykarki są tryumfatorkami kilku mistrzostw Polski z rzędu, a polkowickie sport dzieci i młodzieży należy do najlepiej rozwijających się w regionie. To mnie najbardziej cieszy, bo de facto sport najmłodszych powinien być kołem zamachowym tego wszystkiego, co dzieje się wokół sportu na terenie naszej gminy. Inwestycja w młodzież zawsze się opłaca. Dobrze wiedzą to także kibice, którzy mogą cieszyć się sukcesami naszych sportowców – podkreśla burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.