22 grudzień 2023

zdjęcie: Na terenie gminy Polkowice rozpoczął się proces realizacji I etapu programu Polkowice 4.0 / fot. nadesłane
Trwa realizacja I etapu programu „Polkowice 4.0”. Gmina podpisała właśnie umowę na dostawę sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo korzystania z sieci internetowej.
Głównym celem programu „Polkowice 4.0” jest zapewnienie dostępu do usług operatorów w zakresie telekomunikacji, a więc: dostępu do sieci Internet o prędkości min. 600 Mbps, telewizji światłowodowej oraz telefonii kablowej po światłowodzie, wszystkim mieszkańcom gminy, którzy aktualnie nie mają dostępu do tych usług.

Dla naszych mieszkańców oznacza to przede wszystkim komfortowe korzystanie z usług internetowych, a dziś to nie tylko serfowanie po sieci, ale również usługi choćby telewizyjne czy zwyczajnie kontakt z rodziną poprzez komunikatory – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

To również dostęp do wiedzy i nauki on-line. Wreszcie to bezpieczeństwo za sprawą monitoringu czy inteligentnych rozwiązań w ruchu drogowym.

Umowa, którą zawarliśmy jest częścią realizacji sieci światłowodowej – dodaje Roman Przydatek, pełnomocnik burmistrza Polkowic ds. telekomunikacji.

Dotyczy wstępnego etapu, jakim jest dostawa i montaż urządzeń zabezpieczających. Będą one chroniły sieć przed atakami z zewnątrz, a także przed wirusami i niepożądanym oprogramowaniem. Będą zabezpieczać przed intruzami i chronić przed wrogim przejęciem konta. Jest to takie typowo technologiczne zabezpieczenie – wyjaśnia.

Jednym z istotnych elementów bezpieczeństwa jest planowane ograniczenie, a nawet całkowite wyłączenie ruchu z Rosji, Białorusi i Chin – są to kraje, gdzie funkcjonują ośrodki specjalizujące się w atakach cybernetycznych. Będzie to ochrona zarówno sieci, jako infrastruktury oraz mieszkańców, jako odbiorców.
Ten etap służy zbudowaniu infrastruktury bazowej, która będzie gotowa do natychmiastowego włączenia i świadczenia usług dla mieszkańców i jednostek miejskich z chwilą wykonania infrastruktury sieciowej. Pierwszy etap podłączenia użytkowników ma się zakończyć w przyszłym roku. Obejmuje on część ulicy Wojska Polskiego i osiedle Staszica w Polkowicach oraz sołectwa: Biedrzychowa, Pieszkowice, Żelazny Most, Dąbrowa, Tarnówek i Komorniki.

Gdy tylko rozpocznie się sezon, mieszkańcy Komornik będą mogli uprawiać różne dyscypliny sportu na nowym boisku wielofunkcyjnym ze sztucznej trawy.
Po wymaganych odbiorach, inwestycja została oddana do użytkowania.

Inwestycja w Komornikach cieszy z wielu powodów, po pierwsze udało się pozyskać środki zewnętrzne przeznaczone dla miejscowości popegeerowskich, a tutaj takie przedsiębiorstwo rolne funkcjonowało przez lata – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Była to też potrzeba samych mieszkańców, którzy oczekiwali, że takie miejsce do rekreacji i wypoczynku się pojawi. Dodatkowym atutem jest to, że ta miejscowość znajduje się blisko osadnika „Żelazny Most”, gdzie staramy się, aby ta infrastruktura była dla mieszkańców jak najlepsza, żeby to uciążliwe sąsiedztwo mieszkańcom rekompensować.

Zakres prac był bardzo szeroki, a w ramach zadania, udało się jeszcze wykonać boisko trawiaste dla młodszych dzieci.

Od podstaw zostało wybudowane boisko wielofunkcyjne – mówi Paweł Ochędzan, wykonawca prac.

Ciekawa koncepcja, gdyż umożliwia uprawianie kilku dyscyplin sportowych. Technologia jest taka, że trawa sztuczna zasypywana jest kruszywem w postaci piasku kwarcowego, który wchłonie porcje opadów deszczu.

Sołtys Komornik nie ukrywa, że była to długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja.

Będzie nam służyć do uprawiania sportu, poprawiania kondycji i innych działań sportowych – mówi Władysław Stępień, sołtys Komornik.

To boisko spełnia wiele funkcji, jest do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, koszykówki i do tenisa ziemnego – wymienia.

Zamontowano ławki, kosze na odpady, skrzynia na sprzęt sportowy i stojak na rowery. Boisko oświetlone jest lampami LED. Cała inwestycja kosztowała ponad 940 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład – wyniosło 700 tys. zł, reszta to wkład własny gminy Polkowice.
Poza projektem, na istniejącej siłowni pod chmurką pojawiła się tzw. bezpieczna nawierzchnia oraz trejaże.