20 październik 2023

zdjęcie: Ponad 250 studentów rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów w Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach / fot. nadesłane
Więcej studentów niż w roku ubiegłym rozpoczęło rok akademicki na Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Uczelnia zaoferowała im także nowe kierunki kształcenia.
Uroczyste „Gaudeamus…” zabrzmiało tutaj już po raz 22. Jedyna samorządowa uczelnia w Polsce ma już swoją markę i prestiż. Doceniają to nie tylko wielcy pracodawcy Zagłębia Miedziowego, coraz chętniej podpisujący z naszą uczelnią umowy o współpracy, ale także sami studenci.

Wybrałam tę uczelnię ze względu na dobrą opinię, jaką może się pochwalić. Czytałam także wiele na jej temat. Uważam, że ma znakomitych wykładowców, dobre zaplecze dydaktyczne i co najważniejsze kierunek, który mnie interesuje – wylicza Kamila Lechwał, studentka I roku na kierunku pedagogika HR business partner.

Psychologia, HR business partner prowadzone w systemie dualnym we współpracy z firmą Brose Sitech, oraz geologia górnicza, która zadebiutowała jako wynik współpracy UJW z KGHM „Polska Miedź” S.A.. Nowe kierunki przyciągają nowych studentów. W tym roku ponad 250. Wszystkich – około tysiąca.

Wybrałem tę uczelnie z kilku powodów. Na pewno ważnym był ten, że jest ona na miejscu. Po drugie jest tutaj wykładany kierunek cyberbezpieczeństwo, który jest zgodny z moimi zainteresowaniami. W przyszłości chciałbym się ściśle zajmować informatyką, kodami i bezpieczeństwem w Internecie – zdradza Kacper Anioł, student I roku UJW.

Inauguracja roku akademickiego jest co roku wydarzeniem niezwykle podniosłym. Nie inaczej było i tym razem. Świadkami uroczystości byli m.in. samorządowcy, naukowcy oraz rodziny studentów. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki podkreśla, że Uczelnia Jana Wyżykowskiego to placówka niezwykła z kilku powodów.

Ta wyjątkowość polega na tym, że studia wyższe na tej uczelni niejako domykają cykl kształcenia, który trwa tutaj od wieku wczesnoszkolnego, przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych aż do wyższej uczelni. Nie każdy samorząd może się pochwalić tak szerokim spektrum edukacyjnym – zaznacza Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Podczas inauguracji ślubowanie na sztandar uczelni złożyła delegacja studentów pierwszego roku. Przyznano nagrody i wyróżnienia z wkład wniesiony w rozwój uczelni. Upominki i gratulacje odebrali od rektora uczelni, dr. Tadeusza Kierzyka, także studenci legitymujący się najwyższymi wynikami w nauce. Oprawę muzyczną zapewnił chór górniczy kopalni ZG Lubin.

Życzę wszystkim studentom i pracownikom akademickim wytrwałości oraz sukcesów, zarówno naukowych jak i tych osobistych. Chcę także podkreślić tę dobrą współpracę naszej uczelni z ośrodkami przemysłowymi na terenie Zagłębia Miedziowego. Ta współpraca oparta o trójkąt świata nauki, samorządu oraz biznesu sprzyja rozwojowi gospodarczemu Zagłębia Miedziowego – podkreślił włodarz Polkowic.

Wykład inauguracyjny wygłosił profesor nauk fizycznych Andrzej Dragan z Uniwersytetu Warszawskiego. Tematyka wykładu dotyczyła rozwoju i przyszłości sztucznej inteligencji.