21 czerwiec 2023

zdjęcie: Sesja absolutoryjna - jaki był wynik głosowania nad wykonaniem budżetu gminy Polkowice za 2022 rok i jak rozłożyły się głosy radnych? / fot. nadesłane
Uchwała o nieudzielenie burmistrzowi Polkowic absolutorium za ubiegłoroczny budżet – nierozstrzygnięta. Projekt nie otrzymał wymaganej liczby głosów radnych.

Jak wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która dla radnych jest podstawą do oceny wykonania zeszłorocznego budżetu, zaplanowane zadania zrealizowano w 95 procentach. RIO wydało jednocześnie miażdżącą opinię na temat wniosku Komisji Rewizyjnej (przewodniczący Adam Trybka), która na podstawie nieuzasadnionych zarzutów wniosła do Izby o wydanie negatywnej oceny wykonania budżetu 2022.

Wśród członków komisji, którzy negatywnie ocenili wykonanie budżetu, wnioskując do RIO o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi, byli Adam Trybka, Marek Staroń i Józefa Wołoszczuk. Dwóch członków komisji, Grzegorz Ryłko i Tomasz Szulc, pozytywnie zaopiniowali wykonanie budżetu za 2022 r.

Mimo oczywistych argumentów RIO, podczas ostatniej sesji ośmioro radnych (Adam Trybka, Mariola Kośmider, Paweł Kowalski, Adam Nowak, Marek Staroń, Zdzisław Synowiec, Helena Woźniak i Józefa Wołoszczuk) zagłosowało za nieudzieleniem burmistrzowi absolutorium budżetowego. Siedmioro radnych przekonała pozytywna opinia RIO i na tej podstawie zagłosowali przeciwko nieprzyjęciu absolutorium. Byli to: Robert Drobina, Beata Kulikowska, Grzegorz Ryłko, Roman Rozmysłowski, Sławomir Tarnowski, Tomasz Szulc oraz Mariusz Zybaczyński.

Przepisy prawa stanowią, że do przyjęcia lub odrzucenia absolutorium potrzebna jest bezwzględna większość w radzie. W przypadku Rady Miejskiej w Polkowicach to 11 głosów (rada składa się z 21 radnych). Podczas sesji absolutoryjnej czterech radnych było nieobecnych. Osiem głosów oddanych za nieudzieleniem absolutorium i siedem za odrzuceniem wniosku to za mało, aby podjęta uchwała była wiążąca.

Udało się uzyskać taką większość, która nie odrzuciła absolutorium. Bardzo się cieszę, że w tej sytuacji, w taki sposób rada miejska doceniła moją dotychczasową pracę nad budżetem. Ja oczywiście, dla dobra Polkowic, dalej będę współpracował z każdym, niezależnie od opcji politycznej. Niestety, rozdrobnienie w radzie sprzyja takim politycznym nastrojom – skomentował głoso0wanie nad absolutorium burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Obecnie rada Miejska w Polkowicach skupia aż sześć klubów radnych. Są to:
  1. Klub Radnych samorządni i Gospodarni Polkowiczanie (Zdzisław Synowiec, Józefa Wołoszczuk, Helena Woźniak)
  2. Klub Radnych PdMP Tak! Dla Polkowic (Wiesław Wabik, Emilian Stańczyszyn, Ireneusz Traczyk
  3. Klub Radnych Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic (Mariola Kośmider, Marek Staroń, Piotr Nowak)
  4. Klub Radnych Mariusza Zybaczyńskiego (Mariusz Zybaczyński, Piotr Ożóg, Tomasz Szulc, Sławomir Tarnowski)
  5. Klub Radnych Łukasza Puźnieckiego (Robert Drobina, Grzegorz Ryłko, Beata Kulikowska, Anna Leśniak)
  6. Klub Radnych My Polkowiczanie (Paweł Kowalski, Adam Trybka, Czesław Dziatkiewicz)
    oraz jeden radny niezrzeszony – Roman Rozmysłowski.
To najbardziej rozdrobniona struktura polkowickiej rady od początku funkcjonowania samorządu.