22 listopad 2023

Tej nocy w całej gminie spadł pierwszy tej zimy śnieg

zdjęcie: Tej nocy w całej gminie spadł pierwszy tej zimy śnieg / fot. nadesłane
Tej nocy w całej gminie spadł pierwszy śnieg. Dziś rano odnotowano małe przymrozki a gdzieniegdzie gołoledź, a więc ślisko i niebezpiecznie. Miejskie służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg były w gotowości, pilnując sytuacji na drogach przez całą dobę, co nie zwalnia kierowców z dostosowania prędkości i uwagi do warunków atmosferycznych.
We wtorkowy (21.11) wieczór spadł w Polkowicach pierwszy śnieg tej zimy, a od popołudnia padał deszcz. Przy niskich temperaturach nie wróży to wymarzonych warunków na drogach. Odpowiednie służby, mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców dużo wcześniej przed pierwszymi opadami śniegu, przygotowują plan zimowych działań.

Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg będą realizowane w oparciu o przyjęty plan, który obowiązywać będzie do końca kwietnia przyszłego roku. Służby odpowiedzialne za odpowiednie utrzymanie dróg, chodników, zatok autobusowych są w gotowości – mówi Roman Tomczak, rzecznik prasowy UG Polkowice.

Dyżury zimowego utrzymania w dni powszednie w systemie stacjonarnym odbywają się od 7.30 do 15.30 pod nr tel. 76 729 92 64, a także w systemie dyżuru domowego w godz. 15.30-20.00 i 4.00-7.00 pod nr tel. 604 578 076.

Choć śniegu czy lodu póki co na drogach jest niewiele, Polkowice są gotowe na taką okoliczność. Firmy, które zajmują się odśnieżaniem dysponują dwoma pługopiaskarkami na podwoziu ciężarowym i jedną zaczepianą do ciągnika. Dodatkowo do dyspozycji są jeszcze maszyny, które zamiatają ulice i sztab ludzi, który również będzie pomagał fizycznie przy ewentualnym odśnieżaniu.

Jeżeli chodzi o czas reakcji na odśnieżanie to wygląda to bardzo podobnie na wsi i w miastach. Sprzęt musi się pojawić na ulicach i udrażniać drogi i chodniki od pół godziny do godziny czasu, w strefach pierwszych i drugich, od momentu opadów – wyjaśnia Roman Tomczak.

Dodatkowo, nad bezpieczeństwem pieszych czuwają służby porządkowe, które mają obowiązek stałego monitorowania warunków pogodowych i utrzymania w czystości chodników, ścieżek rowerowych, parkingów i placów miejskich.

Odśnieżanie dróg i chodników w gminie Polkowice odbywa się według harmonogramu. W pierwszej kolejności odśnieżane są główne drogi dojazdowe. W gotowości są m.in. pługo-piaskarki wyposażone w system nawigacji GPS, koparko-ładowarka i zamiatarka wyposażone w system nawigacji GPS. Podczas odśnieżania dróg obowiązują wytyczne Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Polkowice. To oznacza używanie mniejszej ilości środków chemicznych i soli, co ma ograniczyć negatywne skutki dla nawierzchni i przydrożnych drzew. Pod opieką drogowców będzie ponad 90 km (dokładnie 90,92 km) gminnych dróg w mieście i około 20 km w sołectwach.

Aby odśnieżyć oba pasy dróg, piaskarka musi przejechać dwa razy, a w przypadku głównych, szerszych ulic nawet cztery razy. Tak więc drogowcy, żeby posypać I standard dróg przejeżdżają nie 24 km (długość dróg I standardu) a około 60 km – precyzuje Martyna Górska, kierownik Działu Usług Komunalnych PGM.

Drogi gminne podzielone są na trzy kategorie odśnieżania. W pierwszej są główne ulice miasta, gdzie sprzęt powinien się pojawić w pół godziny po ustaniu opadów. W drugiej kolejności śnieg będzie usuwany z ulic łączących osiedla z centrum miasta. Potem pługi wyjadą na wewnętrzne drogi osiedlowe oraz drogi w sołectwach.

PGM na bieżąco monitoruje śliskość utrzymywanych nawierzchni, a w dyspozycji pozostają pracownicy w dyżurach. W przypadku oblodzenia przystępujemy niezwłocznie do posypywania dróg i chodników. Najczęściej następuje to w wyniku nocnych spadków temperatury, wówczas do prac przystępujemy w porze nocnej lub nad ranem, aby przygotować nawierzchnie tak, by rano mieszkańcy mogli bezpiecznie udać się do pracy. Długoletnie doświadczenie w prowadzeniu akcji zima pozwala nam na stosowanie działań wyprzedzających. Wiemy również, które z dróg, ze względu na zastosowaną nawierzchnię czy lokalizację mogą szybciej stać się śliskie. Miejsca te są pod szczególnym nadzorem – dodaje Martyna Górska.

O przejezdność dróg w mieście dba Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej. Z kolei nad bezpieczeństwem pieszych czuwają gminne służby porządkowe, które zadbają o stan chodników, schodów, podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami, ścieżek rowerowych czy parkingów.
Interwencje dotyczące zimowego utrzymania można zgłaszać do straży miejskiej – całodobowy, bezpłatny nr telefonu 986 lub do Urzędu Gminy w Polkowicach, tel. 76 84 74 194 ( dotyczy dróg) tel. 76 72 49 701 (dotyczy chodników), w godzinach pracy urzędu (poniedziałki, środy, czwartki: 7.30-15.30, wtorki: 7.30-17, piątki: 7.30-14).