6 marzec 2024

19 marca początek procesu b. burmistrza Dusznik-Zdroju i biznesmena Ryszarda S.

zdjęcie: 19 marca początek procesu b. burmistrza Dusznik-Zdroju i biznesmena Ryszarda S. / pexels/16076663
pexels/16076663
19 marca ma się rozpocząć proces byłego burmistrza Dusznik-Zdroju Piotr L. oskarżonego o przekroczenie uprawnień i korupcję w związku z budową apartamentowca w Zieleńcu. Na ławie oskarżony w tej sprawie zasiądzie również znany dolnośląski biznesmen Ryszard S.

Ówczesny burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. został zatrzymany przez CBA w kwietniu ubiegłego roku. Wraz z nim zatrzymano biznesmena Ryszarda S., dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Tomasza C. oraz Józefa K. – współpracownika S.

W lipcu 2023 r. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy sporządziła akt oskarżenia kończący śledztwo dot. nieprawidłowości przy budowie apartamentowca w Zieleńcu. Trafił on do Sądu Rejonowego w Kłodzko, ale z uwagi na zawiłość tej sprawy sąd rejonowy przekazał ją do Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Magdalena Mroczkowska przekazała w środę PAP, że pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się 19 marca.

Były burmistrz Dusznik-Zdroju został oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz poświadczenie nieprawdy w celu osiągniecia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z budową apartamentowca z Zieleńcu (cześć Dusznik-Zdroju). Chodzi o 14-kondygnacyjny hotel, w którym znajdują się apartamenty na tysiąc osób. W 2019 r. lokalne media pisały o proteście mieszkańców i właścicieli pensjonatów w Zieleńcu, którzy sprzeciwiali się budowie tak dużego obiektu w tym kurorcie narciarskim. Wskazywano wówczas, że inwestycja szkodzi środowisku naturalnemu i jest zagrożeniem dla gospodarki wodnej w regionie.

"Przy popełnianiu zarzucanych burmistrzowi czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych, korzystnych decyzji związanych z budową hotelu" – powiedział wcześniej PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk.

Z ustaleń śledztwa wynika, że hotel o parametrach, jakie były wskazane w decyzjach wydawanych przez burmistrza Dusznik-Zdroju nie powinien nigdy powstać w miejscu gdzie był budowany. "Wynika to m.in. z faktu, że teren, gdzie powstał hotel był i jest objęty programem +Natura 2000+" – mówił prok. Orepuk.

Piotr L. został również oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 30 tys. zł. Według śledczych obiecano mu również kolejną łapówkę w kwocie 129 tys. zł. L. otrzymał również pożyczkę od jednego z przedsiębiorców w kwocie 50 tys. zł, której – według prokurator – nie ujawnił w oświadczeniu majątkowym.

Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądą również, oprócz Piotr L. i Ryszarda S, Tomasz C., Józef K. i Natalia B. Zostali oni oskarżeni o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją inwestycji budowy hotelu w Zieleńcu. "Nadto Józefowi K. zarzucano również wręczanie korzyści majątkowej i obietnicę wręczenia korzyści Burmistrzowi Dusznik-Zdroju Piotrowi L." – podał prokurator Orepuk.

Piotr L., Ryszard S, Tomasz C., Józef K. nie przyznali się w śledztwie do popełnienia żadnego z zarzucanych im czynów, a w złożonych wyjaśnieniach podali swoją wersję wydarzeń, która stoi w sprzeczności z zebranym w sprawie materiałem dowodowym. Natalia B. przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia zgodne z ustalonym w sprawie stanem faktycznym. Oskarżonym grozi od roku do 10 lat więzienia.

Ryszard S. to biznesmen w branży hotelarskiej i jedna z osób znanych z tzw. afery hazardowej.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/