11 marzec 2024

Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzanych o kradzieże drogich aut

zdjęcie: Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzanych o kradzieże drogich aut / pixabay/2355871
W niedzielę w nocy policjanci zatrzymali w Legnicy na Dolnym Śląsku dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież auta o wartości 450 tys. zł oraz o usiłowanie kradzieży samochodu za 250 tys. zł. Zatrzymali u nich specjalistyczny sprzęt do łamania kodów i wyciągania stacyjek.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Legnicy komisarz Jagoda Ekiert poinformowała w poniedziałek, że policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu od kilkunastu dni prowadzili intensywne działania, wnikliwie analizowali zgłoszenia w sprawie kradzieży samochodu marki mercedes o wartości 450 tys. zł i usiłowania kradzieży pojazdu marki BMW X5 o wartości 250 tys. zł.

„Wczoraj pod osłoną nocy, kiedy dwóch mieszkańców powiatu lubańskiego przyjechało na tak zwaną +robotę+ do Legnicy, kryminalni wspólnie z policjantami ogniwa wywiadowczego wzmogli czujność, aby nie dopuścić do kradzieży. Podczas patrolowania ulicy Stanisławowskiej w Legnicy policjanci rozpoznali mężczyznę trudniącego się kradzieżami samochodów, który chodził w pobliżu pojazdów, szukając najbardziej odpowiedniego łupu. Nieopodal funkcjonariusze zauważyli mężczyznę siedzącego w pojeździe, z założonym na klatce piersiowej plecaku, podejrzanego również o kradzieże pojazdów” - powiedziała policjantka.

Wyjaśniła, że podczas zatrzymania 17-latek prosił policjantów, aby byli bardzo delikatni z uwagi na posiadany w plecaku sprzęt o wartości blisko 40 tys. zł. W toku prowadzonych czynności przy zatrzymanym mężczyźnie policjanci ujawnili urządzenie typu walizka oraz przewód, który pełnił funkcję anteny. Ujawniony sprzęt służy do kradzieży samochodów klasy premium wyposażonych w system Keyless Go.

„W trakcie dalszych czynności policjanci ujawnili i zabezpieczyli telefony, wyciągarki do zamków i stacyjek, „kość” służącą do łamania kodu immobilisera. Śmiało można powiedzieć, że znaleziony przez kryminalnych sprzęt mógł zostać wykorzystany do kradzieży samochodów każdego typu od starszych modeli, po te najbardziej luksusowe” - powiedziała policjantka.

Policjanci ustalili, że 30-latek niedawno wyszedł z więzienia, gdzie odbywał zasądzony wcześniej wyrok za przestępstwa przeciwko mieniu.

„Obecnie policjanci sprawdzają, czy zatrzymani mężczyźni nie mieli na swoim koncie innych przestępstw i kradzieży pojazdów na terenie Dolnego Śląska. W najbliższym czasie usłyszą zarzuty i zostaną doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Legnicy” - przekazała policjantka.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ agz/