14 luty 2024

zdjęcie: M. Biejat kandydatką Lewicy na prezydenta Warszawy; jej priorytety to budownictwo społeczne, edukacja i przestrzeń publiczna / fot. PAP
fot. PAP
Magdalena Biejat (Partia Razem) poinformowała w środę, że będzie ubiegała się o urząd prezydenta m.st. Warszawy. Podkreśliła, że jej trzy główne priorytety to: inwestycje w budownictwo społeczne, dostęp do dobrej edukacji publicznej oraz bezpieczna i przyjazna przestrzeń publiczna.

„Mogę dzisiaj oficjalnie oraz z ogromną dumą, radością i wdzięcznością powiedzieć, że w tych wyborach (samorządowych) będę ubiegała się o urząd prezydenta m.st. Warszawy" - poinformowała Biejat na konferencji prasowej na Placu Zamkowym w Warszawie.

Podkreśliła, że stolica europejskiego państwa, jakim jest Warszawa, "zasługuje na wizję i na odwagę". "Na odwagę na to, żeby stawiać na wielkie inwestycje publiczne, na odważne przedsięwzięcia, na to, żeby mieszkankom i mieszkańcom tego miasta żyło się lepiej, bo po prostu stać nas na to" - powiedziała współprzewodnicząca partii Razem.

Przedstawiła główne cele, które chciałaby realizować jako prezydent stolicy. W pierwszej kolejności wymieniła mieszkania. "Warszawa musi wreszcie rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo społeczne, w budownictwo dla wszystkich" - podkreśliła.

Na drugim miejscu Biejat wymieniła edukację, mówiła, że "to sprawa, na którą Warszawa wreszcie musi naprawdę postawić". "Jestem mamą dzieci w wieku szkolnym i doskonale wiem, jak wielkim problemem jest dostęp do dobrej edukacji, do dobrych szkół publicznych w Warszawie, czas, żeby nasze dzieci, w największym mieście w Polsce mogły liczyć na to, że szkoły będą dla nich bezpieczne, że w szkole będą zaopiekowane, że w szkole będą mogły się rozwijać" - powiedziała Biejat. Podkreśliła, że należy zmniejszać liczebność klas, „żeby każde dziecko mogło liczyć na jak najlepszą uwagę nauczyciela i jak najlepszą jakość edukacji”

Jako trzeci, główny priorytet wymieniła "bezpieczną i przyjazną przestrzeń publiczną". W tym kontekście mówiła o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa na stołecznych ulicach oraz potrzebie stworzenia dostępnej, zielonej, przyjaznej przestrzeni publicznej.

Podczas środowej konferencji głos zabrał również współprzewodniczący warszawskich struktur nowej lewicy Marek Szolc. „My, jako nowa Lewica, znamy Magdę od dawna. Jest ona osobą nietuzinkową, pracowitą, pełną determinacji i waleczną w parlamencie, jak i na ulicach – o czym wszyscy się przekonaliśmy w tych najczarniejszych godzinach rządów PiS” - powiedział Szolc. „Jesteśmy dumni, że wystawiamy taką kandydatkę” – dodał.

Członek Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel zapewnił, że Stowarzyszenie udziela poparcia kandydatce Lewicy. „Jako Stowarzyszenie działamy oddolnie, zmieniamy miasto na lepsze i czasami pomagają nam w tym politycy i polityczki. Nie ma parlamentarzysty, który zrobiłby więcej dla Warszawy niż Magda Biejat” – wskazywał.

Mencwel zaznaczył, że polityczka była z nimi, kiedy zabudowywano park na Kamionku, kiedy pozywał ich deweloper i kiedy walczyli o przejścia dla pieszych w centrum miasta. „Warszawa potrzebuje dzisiaj kogoś zaangażowanego, kto chce się poświęcić temu miastu, kto ma plan na to miasto, kto wie jak działa Warszawa i ją zna” – podsumował.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi