13 marzec 2024

zdjęcie: Mieszkanki gminy Polkowice ustawiły się w długich kolejkach, aby zapisać się na bezpłatne badanie USG piersi oraz mammografię i cytologię / Fot.: polkowice_chronie_zycie
Fot.: polkowice_chronie_zycie
Mieszkanki gminy Polkowice ustawiły się w długich kolejkach, aby zapisać się na bezpłatne badanie USG piersi oraz mammografię i cytologię. Mogły też spotkać się z położną, która pokazywała, w jaki sposób wykonać samobadanie piersi. Akcja została zorganizowana w ramach osiemnastej edycji gminnej kampanii „Chronię Życie Przed Rakiem”

Profilaktyka jest najważniejsza, bo później jest już trudnej – mówi pani Julia. – Im szybciej, tym lepiej. Na pewno świadomość jest większa niż jeszcze dwadzieścia lat wcześniej, a nawet dziesięć – dodaje– Musimy dbać o swoje zdrowie – dodaje pani Kazimiera – A tutaj mamy takie możliwości, że możemy zapisać się na badania. Warto skorzystać. Dziękujemy miastu, że tak o nas dba.

Poza zapisami na badania, mieszkanki gminy mogły porozmawiać z położną i dowiedzieć się, między innymi, jak wykonać samobadanie piersi.

My nie tylko w czasie takiej akcji edukujemy, ale przez cały rok w gabinecie laktacyjnym – mówi Danuta Dawidowicz, położna. – Kobieta, która regularnie wykonuje samobadanie piersi potrafi wyczuć najmniejszą zmianę.

Z takiej frekwencji w przychodni zadowoleni są realizatorzy akcji.

Rak piersi jest jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, dlatego stawiamy na profilaktykę – podkreśla Paweł Gambal, prezes PCUZ. – W zeszłym roku blisko tysiąc osób skorzystało z badań cytologicznych i USG Piersi – dodaje

Wszystkie badania finansowane są z budżetu gminy Polkowice. Przez cały rok można skorzystać z programów burmistrza Polkowic adresowanych właśnie do mieszkanek gminy – mówi wiceburmistrz Krzysztof Nester.

Chcemy, aby gmina rozwijała te programy. Na co dzień spotykam się z polkowiczankami i rozmawiamy o tym, co jeszcze jest potrzebne w przychodni.

Finał akcji w przychodni to 432 zapisy na USG piersi, 70 na mammografię i 40 wykonanych cytologii.